Grupp G: Brasilien

För åtta år sedan var Neymar superstjärnan som skulle fixa ett guld. Efter misslyckandet i hemma-VM är han inte ensam längre. Brasilien ställer upp med ett av de starkaste landslagen på många år när de jagar en efterlängtad titel.

Under hemma-VM 2014 ställde en hel fotbollsnation sitt hopp till en 22-årig superstjärna. Neymar hade gjort sin första säsong i Barcelona och skulle göra sitt världsmästerskap där pressen på honom var enorm. Sommaren före hade Neymar blivit utsedd till turneringens bästa spelare när Brasilien vann Confederations Cup (eller för-VM som det ibland kallas på svenska) efter att ha besegrat Spanien i finalen med 3–0.

Det gjorde att Brasilien var stora favoriter när VM 2014 inleddes. Värdnationen fick också en bra start i gruppspelet där Neymar gjorde fyra mål. Hoppet byggdes upp ytterligare efter två knappa segrar mot Chile och Colombia, men det slutade i en kraschlandning. Neymar skadades i kvartsfinalen och när det stod klart att han skulle missa resten av turneringen stod Brasilien för en av de största kollapserna i VM-historien när de förlorade semifinalen mot Tyskland med hela 7–1 – den största förlusten någonsin för det brasilianska landslaget och matchen har även beskrivits som en nationell förnedring.

Med facit i hand var förväntningarna på det brasilianska landslaget under VM 2014 orimliga. Kanske hade det kunnat leda hela vägen till VM-guld om Neymar inte hade blivit skadad, men i övrigt har Brasilien haft betydligt bättre årgångar än den truppen som blev utskälld i hemma-VM. Inför VM i Qatar är till exempel situationen helt annorlunda. Neymar är långt ifrån att vara den enda stjärnan i laget även om han fortfarande är den tveklöst största. 30-åringen har varit en av världens bästa spelare under den senaste åren och under VM lär han passera Pelé och bli den bästa målskytten i landslagets historia.

Under turneringen kan Brasilien ställa upp med en fruktansvärt stark offensiv. Utöver Neymar finns även andra stjärnor som Vinicius Junior (Real Madrid), Raphinha (Barcelona), Gabriel Jesus (Arsenal) och Richarlison (Tottenham). Lägg därtill profiler i andra lagdelar som Casemiro, Fabinho, Alisson Becker och Marquinhos. Stjärnorna och faktumet att Brasilien gick som tåget i det sydamerikanska kvalet gör att de mesta mästarna är en av de tyngsta favoriterna till VM-guldet. På 17 matcher var Brasilien obesegrade och hade 40–5 i målskillnad. Med värdsstjärnor i överflöd blir en av de största frågorna vilka som tar plats i Tites startelva.


BETYG PÅ LAGDELARNA

Målvakt: 5
Om man skulle ranka världens bästa målvakter hade både Alisson och Ederson funnits med. Att båda dessutom är brasilianare innebär både högsta betyg och ett lyxproblem. Sett till de senaste mästerskapen har dock Alisson varit given etta i målet.

Försvar: 4
Backlinjen är inte lika stark som lagets brutala offensiv, men den håller fortfarande hög klass med mittbackar som Marquinhos, Thiago Silva och Eder Militao. På ytterbacksplaterna är det mer öppet.

Mittfält: 4
Med Casemiro och Fabinho på mitten har Brasilien en defensiv sköld som kommer att göra stor nytta i VM. Duon har varit med länge på absoluta toppnivå och bredvid dem finns spännande alternativ som Lucas Paqueta och Bruno Guimaraes som kan få sina genombrott i landslaget.

Anfall: 5
Här kan det inte bli något annat än högsta betyg. Det är offensiven som ska leda Brasilien till VM-guld och med stjärnor som Neymar, Vinicius Junior, Raphinha och Gabriel Jesus är möjligheterna stora att lyckas med det. Enorm spets och bredd.

TOTALT: 18


VM-LEGENDERNA

Att bara utse en brasiliansk VM-legend är en omöjlig uppgift. Därför får det bli tre, även om listan kunde göras ännu längre.

Pelé
I samband med TV-apparatens genombrott blev Pelé en av de första superstjärnorna i fotboll. Som 17-åring gjorde Pelé sex mål när Brasilen vann sitt första VM-guld och under landslagskarriären ledde han brassarna till ytterligare två guld i Chile 1962 och Mexiko 1970. Med tre guld är Pelé fortfarande den mest framgångsrika spelaren i VM:s historia, och han är alltjämt rekordhållare för flest mål i det brasilianska landslaget. Utöver en treårig sejour i New York Cosmos på 70-talet förblev han Santos trogen under hela sin karriär där han gjorde 643 mål. Pelé är en nationalhjälte i Brasilien och han anses vara en av världens bästa fotbollsspelare genom tiderna.

Romário
I början av 90-talet var Romário en av de bästa spelarna i världen. Anfallaren slog igenom i PSV Eindhoven där han gjorde 165 mål på 167 matcher innan han flyttade till Barcelona där han bara tillbringade en och en halv säsong. Mest känd är Romário för insatserna i brasilianska landslaget och under VM 1994 var han turneringens kung. Romário gjorde fem mål på sju matcher och utsågs till den bästa spelaren när han ledde Brasilien till ett efterlängtat VM-guld, det första sedan 1970 där Pelé gjorde sitt sista mästerskap. Inför VM 1998 i Frankrike var det tänkt att han skulle bilda anfallspar med nye stjärnan Ronaldo, men Romário skadade sig före turneringen och spelade bara ett fåtal landskamper efter det. På 70 matcher blev 56 mål för Romário som efter karriären blev politiker i hemlandet.

Ronaldo
Ronaldo Luís Nazário de Lima har influerat många av dagens spelare med sin sällsynta explosivitet och teknik som gjorde honom till en av de bästa anfallarna i modern tid. I VM-historien är ”O Fenomeno” en av de allra största. Han var den yngsta spelaren i truppen när Brasilien vann VM-guld 1994 och fyra år senare var han huvudpersonen i Frankrike-VM. Ronaldo gjorde fyra mål och utsågs till turneringens bäste spelare, men timmarna före finalen mot Frankrike drabbades han av ett epileptiskt anfall. Till slut spelade Ronaldo finalen ändå, men han gick inte att känna igen och Brasilien förlorade med 3–0. I Japan/Sydkorea 2002 tog brassen revansch genom att göra åtta mål, vara två i finalen mot Tyskland när Brasilien vann sitt senaste VM-guld. Men Ronaldo slutade inte där – i VM 2006 satte han ett nytt rekord när han gjorde sitt 15:e VM-mål (som blev slaget av Miroslav Klose i VM 2014). Under karriären blev Ronaldo utsedd till världens bäste spelare tre gånger och på 98 landskamper gjorde han 62 mål.

Det ser ut som att du använder en gammal webbläsare

För att du ska vara säker på att webbsidan fungerar korrekt så rekommenderar vi att du använder en annan webbläsare än Internet Explorer.