Succén pÄ planen börjar med valet av skor
Fotboll spelas över hela Äret och pÄ högst varierade underlag. NÀr man ska köpa skor Àr det dÀrför avgörande att vÀlja sko utifrÄn underlag. Men det Àr ocksÄ viktigt att vÀlja rÀtt passform och prisnivÄ efter hur mycket du eller ditt barn spelar fotboll. DÀr finns det ett antal parametrar som design, material, skons vikt och egenskaper som spelar stor roll nÀr du ska hitta rÀtt skomodell.
En annan faktor som inte ska underskattas Ă€r att anpassa skon efter din spelstil och position i laget. Ăr du en snabb spelare som vill utnyttja din fart pĂ„ ett maximalt sĂ€tt eller en spelare som vill dominera matchen med precision och kontroll?
I den hÀr guiden hjÀlper vi dig att navigera rÀtt. Genom att lÀsa de viktigaste grunderna fÄr du en god hjÀlp nÀr du ska vÀlja rÀtt fotbollssko, men du kan ocksÄ fördjupa dig kring Àmnen som underlag, passform och vilka modeller som lÀmpar sig bÀst för din spelartyp.
HÀr Àr de viktigaste sakerna att tÀnka pÄ i korthet:
Vill du djupdyka mer och fÄ tips pÄ specifika skor, gÄ vidare till ett av följande avsnitt sÄ hjÀlper vi dig Àn mer att hitta just rÀtt skor för dig. Om du Àr ute efter skor för barn, lÀs vidare pÄ denna sida.
SKOR FĂR BARN
SÄ ska du tÀnka nÀr du köper skor till barn
NÀr man gÄr ner i Äldrarna Àr det naturligtvis viktigast att skorna Àr sköna och bekvÀma, snarare Àn att de har en specifik anpassning eller funktioner för en viss typ av spelstil. Skorna bör ha utrymme vid tÄrna, men lÀmna heller inte för mycket vÀxtmÄn, dÄ blir de bara svÄra att spela i. UngefÀr 1 cm utrymme vid tÄrna brukar vara lagom.
De flesta fotbollsskor för barn har dubbsystemet multisula (FG/AG & MG). Det innebÀr alltsÄ att de passar för bÄde naturgrÀs och konstgrÀs. Exempelvis har alla adidas och Pumas varianter för barn multisula (FG/AG), medan Nike har multisula (MG) upp till en viss prisnivÄ och dÀrefter fler specifika alternativ att vÀlja mellan.
För barn upp till 8â10 Ă„r brukar enklare skor med multisula ofta vara fullt dugliga. Men sedan kan det vara dags att börja anpassa skorna efter underlag, spelstil och position i laget. SĂ€rskilt om barnet spelar mycket och ofta.